GDCB Committees for 2021-22

Executive Committee

GDCB Committees(Committee elects a chair: 5 tenured members, including chairs of the Curriculum and the Promotion and Tenure committees)

  • Jeff Essner (Chair)
  • Diane Bassham (Promotion and Tenure Committee Chair)
  • Karri Haen-Whitmer (Curriculum Committee Chair)
  • Mohan Gupta
  • Don Sakaguchi

Promotion and Tenure Committee

(5-6 tenured members, including at least 3 full professors and the peer teaching coordinator)

  • Diane Bassham (Chair)
  • Steve Rodermel
  • Geetu Tuteja
  • Erik Vollbrecht
  • Marna Yandeau-Nelson
  • Clark Coffman (peer teach rep)

Term Faculty Advancement Committee (AC)

(3-5 faculty members include Associate Chair/Curriculum Committee Chair, 1 PTC member and 1 term faculty at Associate Professor or above) 

  • To be determined

Curriculum Committee

(Chair plus members of undergraduate program committees and peer teaching coordinator)

  • Karri Haen Whitmer (Chair)
  • Biology Program Committee: GDCB representatives
    Don Sakaguchi (Biology/Genetics Director), Karri Haen Whitmer, Carly Manz and Lauren Ramos (Biology advising staff)
  • Genetics Major Committee: GDCB representatives
    Don Sakaguchi (Biology/Genetics Director), Karri Haen Whitmer, and Alison Esser (Genetics advising staff)
  • Biology Scholarship Committee Member: Jelena Kraft
  • Genetics/BCBio Scholarship Committee member: Carly Manz
  • BCBio Supervisory Committee: GDCB representatives
    Karin Dorman, Eve Wurtele and Alison Esser (BCBio advising staff)
  • Peer Teaching Coordinator: Clark Coffman

Graduate Affairs Committee

  • Hua Bai (Chair)
  • Xun Gu
  • Eve Wurtele
  • Danise Jones (staff)

Honors and Awards Committee

(5 faculty, 1 staff and 1 graduate student)

  • Tom Peterson (Chair)
  • Hala Bastawros
  • Xiaoyi Cheng (graduate student representative)
  • Xun Gu
  • Mohan Gupta
  • Eric Henderson
  • Danise Jones (staff)
  • Stephanie Klein (postdoc)

Seminar Committee

(8 faculty, 1 staff and 1 graduate student)

  • Jeff Essner (Chair)
  • Sarah Anderson
  • Kyaw (Joe) Aung
  • Hua Bai
  • Clyde Campbell
  • Raquel Espin Palazon
  • Hongqing (Michelle) Guo
  • Dior Kelley
  • Ankur Kumar (graduate student representative)
  • Danise Jones (staff)
  • Zhongpeng Li (postdoc)

Diversity, Equity and Inclusion Committee

(3 faculty, 1 staff and 1-2 graduate students)

  • Clark Coffman (Chair; LAS representative)
  • Marna Yandeau-Nelson (CALS representative)
  • Renu Srivastava
  • Staff (TBD)
  • Abesh Bera (graduate student representative)
  • Priyanka Bhandary (graduate student representative)
  • Zakayo Kazibwe (graduate student representative)
  • Vaishali Todi (graduate student representative)

Communications Team

  • Eric Henderson (Chair)
  • Danise Jones (Staff)
  • Angela Bunning (graduate student representative)

College and University Committee Representatives

Faculty Senate: Maura McGrail

LAS Representative: Don Sakaguchi

LAS Faculty Awards Committee: Diane Bassham (Chair)

LAS Honors Committee: Geetu Tuteja

GDCB Representative on LAS Diversity and Inclusion Committee: Clark Coffman

GDCB Representative on LAS Diversity and Inclusion Committee: Marna Yandeau-Nelson

GDCB Representative on CALS Curriculum Committee: Karri Haen

GDCB Representative on CALS Academic Affairs Committee: Erik Vollbrecht

Data Science Curriculum Committee: Carolyn Lawrence-Dill

GDCB Lab Safety Contact: Erica Unger-Wallace

GDCB Representative on the Bessey Core Research Facility Committee: Mohan Gupta

Library Liaison: Mike McCloskey

LAS Representative of Office of Biotechnology Council: Yanhai Yin